Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Υπηρεσίες
          προς το κοινό

Υπηρεσίες προς το κοινό

Στα Γ.Α.Κ. - Αρχεία Νομού Λασιθίου λειτουργεί αναγνωστήριο για το κοινό, για μελέτη αρχειακού υλικού, από Δευτέρα έως Παρασκευή, ώρες 09:00-15:00. Οι πολίτες μπορούν να αναζητήσουν δημόσια ή ιδιωτικά αρχεία, μετά από αίτησή τους και σύμφωνα με τον κανονισμό του αναγνωστηρίου της υπηρεσίας.

• Αναγνωστήριο

Κανονισμός αναγνωστηρίου

Αίτηση ερευνητή

Αίτηση χορήγησης αντιγράφων

Αίτηση αναπαραγωγής υλικού

Δήλωση για προσωπικά δεδομένα

Αίτηση ερευνητή στα Αγγλικά (Researcher Application Document)

Αίτηση χορήγησης επικυρωμένου αντιγράφου Δικαστικών Αρχείων

Ενημέρωση παλαιών ερευνητών για το νέο νόμο Περί Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (GDPR)

• Βιβλιοθήκη

Στα Αρχεία Νομού Λασιθίου λειτουργεί βιβλιοθήκη, υποστηρικτικά στις δραστηριότητες των Αρχείων και στις έρευνες όσων συμβουλεύονται το αρχειακό υλικό το οποίο απόκειται στα Γ.Α.Κ. - Αρχεία Ν. Λασιθίου. Περιέχει περίπου 700 βιβλία κυρίως ιστορικά, που αφορούν το Νομό Λασιθίου αλλά και την Κρήτη συνολικά και τα οποία προέρχονται από δωρεές φορέων δημοσίων υπηρεσιών και συγγραφέων.

Σημαντικό μέρος της βιβλιοθήκης καταλαμβάνουν επίσης οι εφημερίδες και τα περιοδικά, ενώ έχει συγκεντρωθεί σημαντική συλλογή εντύπων του Λασιθίου, η οποία αφορά την χρονική περίοδο από το 1906 έως σήμερα. Επίσης βρίσκονται και παλαιότερα έντυπα που αφορούν άλλες περιοχές της Κρήτης.

Η βιβλιοθήκη δεν είναι δανειστική και λειτουργεί στο χώρο του αναγνωστηρίου σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας του. Το κοινό έχει πρόσβαση στη βιβλιοθήκη κατά τις ώρες λειτουργίας του αναγνωστηρίου.

Επισκέψεις σχολείων

Οι επισκέψεις πραγματοποιούνται σε συνεργασία με την εκπαιδευτική κοινότητα του Νομού, είτε ως μεμονωμένες επισκέψεις μαθητών, στο πλαίσιο της υλοποίησης των σχολικών ερευνητικών εργασιών τους, είτε κατά τμήμα με τη συνοδεία υπεύθυνων εκπαιδευτικών και μετά από συνεννόηση με το προσωπικό του Αρχείου.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση επισκεφθείτε την υπηρεσία ή επικοινωνήστε τηλεφωνικώς ή μέσω e-mail (βλ. Στοιχεία επικοινωνίας).
ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ